JAK VYBRAT KVALITNÍ OBUV

 

Jak dlouho nosíte jeden pár obuvi? Většina z nás ne déle než dva roky. A přitom bychom často těch několik opravdu oblíbených bot, těch které nosíme několikrát týdně a cítíme se v nich pohodlně, odkládat nikdy nechtěli. Nic není pohodlnější než dobře rozšlápnutá kvalitní bota, ale málokterá vydrží déle než dvě sezóny. A nemusí jít jen o to, že obuv ochodíme, často jednoduše zastará.

Pokud nastane (pro mnohé z nás velmi vzácná) situace, že botě prochodíte podrážky, dáte ji opravit? Jsme zvyklí opravovat ukopnuté podpatky a drobné ranky, ale na nějakou „generální opravu“ my, Češi, moc zvyklí nejsme.

Přitom kvalitní obuv s nadčasovým designem odolává zubu času jak fyzicky, tak morálně – krásné full brogue oxfordky z módy prostě nevyjdou. Naši dědečkové uměli kvalitní boty poznat. My jsme zvyklí vybírat spíš podle vzhledu a jsme tak nějak smířeni s tím, že boty stejně za dva roky vyhodíme. Přitom poznat dobrou botu není složité a pokud je i dobře ušitá, zkušený švec ji umí bez problému opravit i po nehodě na opravdu divokém večírku.

Konstrukce: Rámová bota, seznamte se.

U obuvi se používají dva základní principy, technologie, kterými je podrážka připevněna k vrchní části obuvi. Podrážku můžeme přilepit, nebo přišít k rámu boty - potom hovoříme o „rámové obuvi“. Každý z těchto přístupů dává botě jiné vlastnosti, nejde říci, že jedna nebo druhá technologie je ve všem lepší. Přesto kvalitní obuvnickou značku poznáte právě podle toho, že nabízí boty vyrobené oběma metodami a je schopna vám vysvětlit výhody a limity obou.

Šití podrážky do rámu je známé také jako „goodyear welting“. Tuto metodu začal používat pan Charles Goodyear již roku 1869. Od té doby si mezi obuvníky celého světa vydobyla reputaci pro svou kvalitu a odolnost a s jistou mírou nadsázky lze říci, že je puncem obuvi, která přežije staletí. Zvládnutí metody vyžaduje velkou míru zkušeností, rámovou obuv proto vyrábí primárně tradiční obuvnické firmy v Anglii, ale i jinde na světě.

Podrážka se přišije k rámu, který je připevněn na vrchní část boty. To, že podrážka na botě drží, tedy zajišťuje šev, nikoliv jenom lepidlo. Jako výplň se používá korek. Způsob, kterým je rámová obuv vyráběna, umožňuje stélkám se po krátkém čase zformovat dle vašeho chodidla - vytvoří tak téměř dokonalý celek s otiskem vaší nohy.

Výhodou této technologie je i relativně snadná možnost opravy takto vyrobených bot. Pokud totiž podrážku prochodíte nebo jinak poškodíte, je možné ji celou jednoduše odpárat a na botu našít podrážku novou. Kvalitní obuvnická firma vám při té příležitosti opraví a zrenovuje i vady na vrchní části obuvi. Získáte tak perfektně „vyšlápnutou“, pohodlnou obuv, která je stejně dobrá jako boty nové.

Nejde říci, že by lepená bota byla oproti botě rámové podřadná.  Bota vyrobená touto metodou má jiné vlastnosti a také vzhled. Podrážka je typicky nižší a je k vrchní části obuvi pevně přilepena. Lepení přináší komfort nošení v podobě lehkosti a vysoké pružnosti takto vyrobených bot a dodává jim poněkud jiný výraz – proto je rozšířená zejména u slavnostnější obuvi, například lakovaných večerních bot.

Botu ale nejde tak opravit tak jednoduše jako u obuvi rámové. Lepení podrážky je používáno hlavně u vysoce módních, slavnostních bot a obuvnických stylových chuťovek. Většina z nás ho zná bohužel také u levnějších modelů, kde nemusí vždy mít jiné opodstatnění než nižší výrobní náklady. Lepení podrážek totiž nevyžaduje zdaleka takové zkušenosti a řemeslnou zdatnost, jako šití do rámu.

Nejkvalitnější kůže je základem perfektní boty

Kůže, ze které je bota vyrobena, rozhoduje nejen o jejím vzhledu a výdrži, ale také o komfortu vlastníka – tedy vás. Při výrobě klasické společenské obuvi se používá především hladké telecí kůže. Můžete se ale setkat i s jinými materiály – ostatně semiš známe téměř všichni jako příjemné osvěžení našeho letního botníku.

Ti nejlepší obuvníci ale nabízí i výrazně exotičtější materiály. Boty z kordovanu (koňské kůže) a pštrosa či dokonce krokodýla podtrhnou vaši originalitu. Přitom při použití kvalitních materiálů boty z exotických kůží dlouho vydrží a není tedy třeba se bát, že je nebudete moci nosit pravidelně a s radostí.

Boty pro radost

Kvalitní boty vás budou těšit. Vybírejte tak, aby byly pohodlné, kvalitně vyrobené, ale také v něčem neobyčejné. Šik jsou perfektně zpracované zdobné prvky, netradiční barva nebo provedení, použití dvou druhů materiálů – magie dosáhnete ale i velmi jednoduše, ladícími barevnými tkaničkami. Kouzlo je právě v detailech, najděte si na botách vždy něco čím se odlišíte od fádní hnědi a černi českých ulic. Budou vás tak bavit a rádi je budete nosit déle, než jednu sezónu. Pokud se tedy o ně budete i dobře starat – a co to znamená, rozebereme někdy příště.

Zdroj: Autor Robert Jiřík (Barker Shoes)

 

Recenze
Přidat recenzi
jméno
E-mail
Zadejte kód z obrázku: